De rest van de krijtwitte verfbus was deze avond in de vierde ronde van de tweede klasse der FSB gereserveerd voor het lijf van Philidor 4. Aan alle andere borden werd verloren, zodat uw clubgenoten met een 3-1 nederlaag huiswaarts keerden en zich nestelden op de onderste plaats van de ranglijst. De harde cijfers: drie nederlagen, één gelijkspelletje tegen een middenmoter. Het lijf wordt steeds veger.
De avond begon enerverend. De spreekstalmeester van dienst opende met een even onderhoudend als ludiek praatje, maar teamoverste Wiebe kon daar niet veel van meekrijgen. Hij zat namelijk driftig te telefoneren. De klok wees 19.44 uur, dus er restte nog één minuut voordat alle telefoons onverbiddelijk op de vliegtuigstand zouden gaan.
De reden van het koortsachtig gebel: ons derde bord was nog leeg. Er ontbrak een cellist uit Pingjum. Die bleek een en ander glad vergeten dan wel verkeerd begrepen te hebben, en sprong spoorslag in de auto naar Burgum, want de vliegtuigstand werd het helaas niet om de vijftig kilometer te overbruggen.
Toen hij bezweet en met het snot voor de ogen arriveerde, stond zijn klok nog op 46 minuten. Had hij het nog snel gedaan. Het grootste deel van zijn tijdsachterstand liep hij echter weldra in met zijn gezwinde spel in een of andere woeste opening.
Dat mocht niet baten. Hij verloor wat materiaal en aan het eind nog eens een stuk. Dan kun je geen overwinning meer mee terug nemen naar Pingjum.
Leo stond best aardig tegen een tegenstander die zeeën van tijd verbruikte, en had wellicht hier en daar een kans gemist. Maar ook hij was uiteindelijk veroordeeld tot een stofmenu.
Richard verzette zich zoals gewoonlijk als een leeuw en ging tot het gaatje, maar moest uiteindelijk ook de handdoek werpen.
Bleef dus die ene overwinning van Wiebe staan. Hij had met de zwarte stukken een Franse opening niet goed aangepakt, zodat zijn stukken allemaal verkeerd stonden. Door een pion op de koningsvleugel te investeren voor een open lijn hoopte hij tegenspel te krijgen.
Dat viel wat tegen, maar zijn tegenstander miste een paar keer de beste voortzetting, al stond hij steeds beter naarmate er meer stukken van het bord gingen. Met nog één poging in de moed der wanhoop tegen beter weten in ging Wiebe met dame en paard op de koning van zijn tegenstander af. Die onderschatte de situatie, verzuimde met dameruil in een gewonnen eindspel te komen, en liep in de plaats daarvan tegen een onherroepelijk mat in twee aan.
In de volgende ronde speelt het vierde ensemble uwer koninklijke vereniging tegen de nummer voorlaatst. Als die wedstrijd niet gewonnen wordt, is het vege lijf hoogstwaarschijnlijk niet meer te redden in de tweede klasse.